Aktualności z lat 2014 - 2015
Uczniowie naszej szkoły z wielkim zapałem przygotowali się do konkursu, który organizuje Szkoła Morska w Gdyni. Zadaniem konkursowym było wycięcie, złożenie i pomalowanie płaskich modeli statków: Transatlantyka Batory, ORP „Błyskawicy” oraz „Daru Pomorza”.
Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać na ogłoszenie wyników.
W czwartek, 14 maja 2015r. uczniowie klasy piątej zaprezentowali swoim rówieśnikom najnowszą aplikację programu PIVOT. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można tworzyć własne filmiki z figurkami ludzi. PIVOT jest darmowym programem do animacji. Wykorzystuje się go, by komponować zabawne animowane GIF-y z podobiznami ludzi.
W piątek natomiast, uczniowie klas IV i V Cezary Cużytek, Zachariasz Jażdżewski, Sebastian Kreft oraz Jerzy Szyjut, którzy uczęszczają na szkolne kółko LEGO MINDSTORM przygotowali pokaz zbudowanych i zaprogramowanych przez siebie robotów. Dodatkowo uczniowie przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą swoich robotów.
Pod opieką Pana Marcina Jarzmickiego odbył się pokaz robotów dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Podczas pokazu można było poznać zasady budowania oraz programowania robotów oraz zobaczyć je w akcji. Wszystkim roboty bardzo się spodobały!
Dnia 7.05.2015r. klasy pierwsze wybrały się do Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata” na kukiełkowy spektakl pt. „Krawiec Niteczka”, który przyjechał do nas w Łodzi. Spektakl powstał w oparciu o opowiadanie Kornela Makuszyńskiego. Była to historia dzielnego krawca, który po wielu fascynujących przygodach dociera do Pacanowa i ratuje miasteczko przed potopem, zaszywając dziurę w niebie, przez którą nieustannie padał deszcz. Po tym czynie, Krawiec Niteczka zostaje królem Pacanowa i mężem pięknej królewny.
Spektakl został bardzo pomysłowo przedstawiony z użyciem kolorowych lalek. Wszystkim dzieciom podobało się i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
W dniu dzisiejszym odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowała klasa V. Uczniowie wspólnie odśpiewali najważniejsze pieśni patriotyczne i zaprezentowali krótkie przedstawienie, którego głównym akcentem były odwiedziny Pani Konstytucji. Celem spektaklu było uwrażliwienie uczniów na losy własnego kraju, narodu, zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z dokonań przodków, szacunek dla symboli narodowych.
Aby poznać właściwości magnesów trwałych uczniowie klasy II b uczestniczyli w ciekawej formie zajęć, jakimi były doświadczenia laboratoryjne. Dzieci obserwowały oddziaływania między magnesami, oddziaływania magnesu z metalami, co dało podstawę do wyciągnięcia wniosku o istnieniu pola magnetycznego. Takie mini – doświadczenia dostarczyły im sporo dobrej zabawy połączonej z nauką.
„Zanim zjesz śniadanie i wyjdziesz z domu już zależysz od połowy świata”
Martin Luther King
Pod takim hasłem w dniach 22-23 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne prowadzone przez trenera Ośrodka Działań Ekologicznych” Źródła” pana Bartosza Rief.
Zajęcia te zapoczątkowały działania w ramach ogólnopolskiego programu „Postaw na zrównoważony rozwój. Edukacja globalna”.
Celem zajęć poza przekazaniem wiedzy nt. globalnych współzależności , ukazanie w jaki sposób odbywa się produkcja i dystrybucja żywności na świecie, skąd mamy wodę i jak powinniśmy na gospodarować.
Słoneczna pogoda zachęca dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzisiaj uczniowie klasy Ia wybrali się na spacer w poszukiwaniu zmian zachodzących w przyrodzie. Wiosna jest bardzo piękną porą roku. Wszystko budzi się do życia, nabiera koloru i blasku. Drzewa zaczynają wypuszczać pąki, pokazują się wiosenne kwiaty, trawa odzyskuje zielony kolor. Klimat jest ciepły, świeci słońce, lekko wieje wiaterek, a czasami zdarzają się deszcze.
Podczas całego spaceru uczniowie wiele zaobserwowali: kaczuszki, biedronki, motyle, bąka, osy i ptaki, a także stokrotki, kwitnący bez i piękną zieleń dookoła.
Pogoda była taka piękna, że podążaliśmy „ścieżką zdrowia” utworzoną w Parku Chrobrego. Następnie udaliśmy się na teren dawnego basenu, gdzie obecnie znajduje się Kompleks Rekreacyjny. Dzieci wspaniale i zdrowo spędziły czas.
W kategorii klas drugich najwyżej punktowanymi uczniami okazali się zdobywcy: I miejsca - Jan Dombrowski (kl.IIb), II miejsca - Mikołaj Gałka (kl.IIb), III miejsca - Alex Szymonik (IIa). Wyróżnieni zostali: Juliusz Lis (kl.IIa), Natalia Cisak (kl.IIa), Zuzanna Suda (kl.IIb).
Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Opisywane zajęcia miały charakter wykładu wzbogaconego o część warsztatową, podczas której nasi uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki historyczne, tematycznie związane z Niedźwiedziem Wojtkiem oraz żołnierzami służącymi w armii Andersa. Spotkanie z Panią Agnieszką Gumińską było więc ciekawą edukacyjną przygodą, a zaprezentowane zagadnienia spotkały się z uczniowskim entuzjazmem i zaciekawieniem. Niezwykłe losy Wojtka przemówiły silnie do wyobraźni małych adeptów historii i wzbogaciły ich wiedzę. Czwartkowe zajęcia stały się, zatem sensowną formą rozwijania historycznych zainteresowań, były także prologiem dla dalszej, miejmy nadzieje, że równie owocnej, współpracy z IPN.
Klasa Ib cały tydzień rozmawiała na temat fantazji. Dzieci zapoznały się z tym terminem, po czym zostały podzielone na trzy grupy. Każda grupa dostała do przedstawienia wylosowaną bajkę. Do wybory był: „Czerwony Kapturek”, „Smerfy” i „Kubuś Puchatek”. Dzieci samodzielnie przygotowały bajkowe postacie kukiełkowe a wśród nich znalazły się między innymi: Smerfetka, Osiłek, Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Czerwony Kapturek, leśniczy, wilk, oraz wiele innych. Na podsumowanie fantazyjnego, zabawnego i kolorowego tygodnia, dzieci samodzielnie z ułożonym przez siebie repertuarem wystawiły teatr dla klas I-III. Klasa była jak zaczarowana. Światła zostały zgaszone, kurtyna odsłonięta i rozpoczęła się zabawa w prawdziwy teatr. Wszyscy goście byli zdumieni i zachwyceni niespodzianką, którą dla nich przygotowała klasa Ib. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.