Aktualności z lat 2014 - 2015
Dzisiaj w bardzo uroczystej atmosferze odbyło się pożegnanie uczniów klasy III, którzy ukończyli I etap edukacyjny. Drugoklasiści przygotowali dla swoich starszych kolegów wielką niespodziankę: namalowali piękne portrety oraz wyrecytowali wierszyki o każdym dziecku z klasy trzeciej.
Później uczniowie w towarzystwie Pani Dyrektor odwiedzili swoje nowe klasy, w których już we wrześniu rozpoczną naukę.
Wszystkim Trzecioklasistom życzymy: wytrwałości, zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych obowiązków, spełnienia marzeń, sukcesów w nauce oraz radości ze zdobywanej wiedzy! A także szybkich jak wiatr, sypkich jak piach, gorących jak słońce wakacyjnych przygód.
Długo wyczekiwana uroczystość – zakończenie roku szkolnego jest chyba dla wszystkich uczniów najpiękniejszą chwilą, szczególnie dla tych, którzy po całym roku pracy i wysiłku dostępują zasłużonego odpoczynku oraz ich ciężka praca została wyróżniona i nagrodzona. Tak było dzisiaj. Tradycyjnie już wszystkie dzieci, grono pedagogiczne wraz z Panią Dyrektor uroczyście dziękowali za kończący się rok szkolny. Duże podziękowania kierowane były również do Rodziców, którzy swoim wsparciem i wielkim zaangażowaniem bardzo pomagali wychowawcom klas.
Na progu tegorocznych wakacji życzymy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom dobrego i radosnego wypoczynku, który będzie miłym wspomnieniem, samych słonecznych i pięknych dni, a także, aby wszyscy z wakacji wrócili wypoczęci, szczęśliwi i ładnie opaleni z nowymi siłami, aby rozpocząć nowy rok szkolny.
Do zobaczenia we wrześniu!
W dniach 15-16 czerwca uczniowie klas trzecich udali się na klasowy biwak do nadmorskiej miejscowości Poddąbie. Uczniowie zatrzymali się w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wczasowym SŁOWINIEC. Podczas wycieczki na dzieci czekało wiele ciekawych niespodzianek, takich jak: gra terenowa „W poszukiwaniu zwierząt Rozamundy Pryszczatej”, nocne ognisko nad morzem z pieczeniem kiełbasek i śpiewami przy gitarze oraz turniej strzelania z wiatrówki o Kalesony Pirata. Ponadto uczniowie mieli możliwość zwiedzania latarni w Czołpinie. Największym jednak wyzwaniem dla wszystkich dzieci było przejście ruchomą Wydmą Czołpińską. Na zakończenie wspaniałego i pełnego przygód biwaku uczniowie jeździli gokartami po Poddąbiu. Wszyscy z wycieczki wrócili bardzo zadowoleni i z wielkimi uśmiechami na twarzach.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem pragną serdecznie podziękować wszystkim za wsparcie charytatywnej akcji na rzecz chorego Michałka, która odbyła się na festynie z okazji Dnia Dziecka. Dzięki okazanemu przez Państwa sercu i chęci niesienia pomocy, możemy spełnić marzenie chorego na białaczkę trzylatka – zakupić koparkę na akumulator.
Łączna suma zebranych pieniążków przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania i wyniosła 1361,63 zł. Całość przekazaliśmy na konto Fundacji „TRZEBA MARZYĆ”.
W ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się niesamowite pokazy chemiczne. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznania fascynującego świata chemicznych eksperymentów. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza „mrożące krew w żyłach eksperymenty” zabrała nas w podróż do naprawdę niskich temperatur i świata gazów. Uczniowie mogli odbyć spacer w obłokach i zamknąć chmurkę w swej dłoni. Udało nam się również złapać w swe dłonie super ciężkie bańki, zobaczyć jak szybko można zrobić gaśnicę czy wodę gazowaną. Nie zabrakło również barwnych reakcji. W części drugiej spotkała nas fantastyczna przygoda z „chemią nocą”. Było to niezwykłe widowisko podczas którego byliśmy świadkami niesamowitych zjawisk widzianych tylko nocą. Świecące napoje, talerze mieniące się zielonym światłem i tajemnicze mikstury to tylko niektóre „czary” jakie nas spotkały. Niczym Sherlock Holmes badaliśmy ślady krwi następnie niczym Darth Wader uruchomiliśmy miecze świetlne. Całości towarzyszyła wspaniała zabawa i niezapomniane wrażenia.
1 czerwca na boisku naszej szkoły odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie kl. I-V, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na dzieci czekało wiele atrakcji: dmuchana zjeżdżalnia, kiełbaski z grilla, gofry i popcorn. Dodatkowo każdy uczeń mógł sprawdzić się w różnych konkurencjach sportowych, tj.: najwięcej przysiadów w ciągu 30 sekund, rzut kartą do gry na odległość, skoki na skakance na czas, kręcenie hula hop na biodrach, rzut woreczkami do celu, żonglerka piłki nożnej, rzut do obręczy hula hop piłką do siatkówki. Nie zabrakło też pląsów przy muzyce. Podczas wspaniałej zabawy trwała zbiórka pieniędzy na rzecz 3-letniego Michałka chorego na białaczkę limfoblastyczną z FUNDACJI „TRZEBA MARZYĆ”. Podczas całej imprezy wszyscy świetnie się bawili, było mnóstwo śmiechu i fantastyczna atmosfera.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-II mieli zaszczyt oglądać spektakl teatralny pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. W przedstawieniu występowali aktorzy Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.
Widzowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Wszyscy uczniowie odczytali piękne i mądre przesłanie spektaklu, że miłość i dobroć pozwalają przezwyciężyć wszystkie przeszkody. Ponadto należy wierzyć we własne możliwości i słuchać głosu swojego serca. Podczas przedstawienia dzieci przypomniały sobie również zasady odpowiedniego zachowywania się w lesie.
1 miejsce - Mikołaj Morawiak
2 miejsce - Amelia Kowalska
3 miejsce - Beniamin Marcisz
Klasa V
1 miejsce - Natan Onasz
2 miejsce - Zuzanna Gałka oraz Zachariasz Jażdżewski
25 maja 2015r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Pisania dla klas pierwszych i drugich. Jego celem było zachęcanie uczniów do dbania o estetykę pisania i wyrabianie u dzieci nawyku kształtnego pisania.
W konkursie w kategorii klas pierwszych uczestniczyło 22 uczniów. Zadaniem dzieci było piękne przepisanie kilkuzdaniowego tekstu drukowanego z fragmentu lektury Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik“. W kategorii klas drugich wzięło udział 10 uczniów, których zadaniem było przepisanie i poprawne rozmieszczenie wiersza Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie". Ponadto Jury brało pod uwagę estetykę (kształtne litery i prawidłowe łączenie liter), poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Dzieci bardzo skoncentrowały się na wzorowym wykonaniu zadania.
Jury w składzie:
- p. Martyna Dramczyk ( n-l nauczania zintegrowanego),
- p. Marta Cużytek (n-l nauczania zitegrowanego),
- p. Joanna Makurat (n-l nauczania zintegrowanego),
- p. Kamila Stępień (oligofrenopedagog),
wyłoniło zwycięzców następująco:
W kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Adrianna Pakieła kl. Ib
II miejsce – Małgorzata Lejk kl. Ib
III miejsce – Nikodem Pietrasik kl. Ib
W kategorii klas drugich:
I miejsce – Natalia Cisak kl. IIa
II miejsce – Zuzanna Suda kl IIb
III miejsce – Maja Wróblewska kl. IIa
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania i nagrody pocieszenia.
Mali miłośnicy historii, tańca i muzyki zaangażowali w się w wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalne jakim jest Noc w Muzeum. Tegoroczna edycja projektu odbyła się 16 maja i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Lęborka. Wyrazili oni swoją aprobatę i licznie odwiedzili muzealne mury. Dla naszej szkolnej społeczności była to niezwykle ważna i radosna chwila. Podjęliśmy bowiem owocną współpracę z lęborskim muzeum, w wyniku której nasi zdolni i jak się okazało przedsiębiorczy uczniowie, mogli zaprezentować się w niecodziennej roli średniowiecznych muzyków, tancerzy oraz kupców i karczmarzy. Liczna grupa naszych szkolnych kolegów i koleżanek skutecznie zatroszczyła się o gusta kulinarne Lęborczan i na muzealnym dziedzińcu prowadziła mały kramik z kulinarnymi specjałami. Ciasto rabarbarowe Pani Marty robiło prawdziwą furorę, podobnie jak pajdy chleba ze swojskim smalcem i obowiązkowym ogórkiem kiszonym, które dzielnie serwowali Bliźniacy Wiktor i Jakub. Wspomagał ich również skarbnik Patryk, mający zmysł do pomnażania pieniędzy. Średniowieczna uczta okraszona została delikatnymi dźwiękami fletów (magicznie zagrały dziewczynki z klasy IIIb - Oliwia i Iga) i gitarowym akompaniamentem (brawa dla Maćka, Czarka, Jurka). Usatysfakcjonowani i syci zwiedzający, mogli spalić nabyte kalorie i spróbować swych sił w skocznych krokach Kendera (odmiana średniowiecznego tańca). W rolę instruktorów wcieliło się spore grono szkolnych tancerzy (Filip, Beniamin, Mikołaj, Zachariasz) i tancerek (Iga, Wiktoria, Magda, Michalina, Dominika, Marta, Natalka…etc). Słowa uznania należą się również Pani Dyrektor, która wsparła nasze przedsięwzięcie od strony logistyczno-transportowej oraz pani Basi – bez której nie byłoby mowy o oprawie muzycznej i tanecznej choreografii. Bardzo Dziękujemy także Rodzicom, ich pomoc w przygotowaniu kostiumów była bezcenna..a szczodrość równa apetytowi na serwowane przez nas specjały. Czekamy na przyszłoroczna edycję Nocy w Muzeum i kolejną, sowitą porcję tańca śpiewu, zabawy..
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data w kalendarzu aktywności promujących zdrowy styl życia. Każdego roku w naszej szkole staramy się zwrócić uwagę uczniów na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.
Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.
We wszystkich klasach pedagog szkolny przeprowadził pogadanki na temat szkodliwości palenia oraz zdrowego stylu życia. Uczniowie klasy Ia i Ib zapoznali się z wiewiórką Wiki, która lubi spędzać czas aktywnie i dbać o zdrowie. Dzieci miały okazje przygotować plakaty dotyczące szkodliwości palenia papierosów. Została również przygotowana gazetka szkolna..
Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się między innymi o tym, że dym tytoniowy zawiera 4000 różnych substancji chemicznych, w tym kilkaset toksycznych i co najmniej 50 o udowodnionym działaniu rakotwórczym.