Aktualności z lat 2014 - 2015

2610, 2014
Jak pies z kotem
Jak pies z kotem
W piątek klasa Ib udowodniła, że pies i kot mogą żyć w zgodzie. Uczniowie w dwóch grupach stworzyli piękne, kolorowe i wesołe plakaty przedstawiające te zwierzęta, które potrafią razem bawić się i spędzać wspólnie czas. Plakaty te powstały dzięki pogadance na lekcji na temat zwierząt domowych. Rozmawialiśmy jak o nie dbać, co dawać do jedzenia, jak bezpiecznie się z nimi bawić i jak je szanować. Dyskusja była burzliwa. Dzieci dzięki swojej wrażliwości i miłości do różnych zwierząt zgodziły się, że zawsze można znaleźć kompromis i nie trzeba "żyć jak pies z kotem". 
2310, 2014
Lekcja muzealna „Archeolog – praca w terenie i gabinecie”
Lekcja muzealna „Archeolog – praca w terenie i gabinecie”
22 października 2014r. klasa IIb wybrała się do Muzeum Miejskiego w Lęborku na zajęcia, których celem było przybliżenie pracy archeologa. Na początku dzieci pod kierunkiem przewodnika zwiedziły ekspozycję archeologiczną, podziwiały ciekawe wykopaliska dokonując wielu wnikliwych obserwacji. Następnie uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą pracy badacza - archeologa. Natomiast na zakończenie zajęć praktycznie wcieliły się one w role odkrywców - archeologów wykonując zadania przygotowane dla nich przez osobę prowadzącą lekcję muzealną. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone z tak atrakcyjnej formy zajęć.
1910, 2014
Łamigłówki Mądrej Główki w klasie Ia
Łamigłówki Mądrej Główki w klasie Ia
Na kółku Łamigłówki Mądrej Główki nikt się nie nudzi. Podczas rozwiązywania zadań dziecko rozwija i doskonali wiele różnych umiejętności, takich jak: zdolność skupienia uwagi, czytanie ze zrozumieniem poleceń, analizowanie problemów, budowanie hipotez i ich weryfikacja, dedukcja i wyciąganie wniosków oraz dostrzeganie podobieństw. Najwięcej dzieci uczą się przez zabawę wykorzystując przy tym karty pracy, gry edukacyjne i tablicę interaktywną, której obecność w klasie jest dodatkowym atutem na zajęciach.
1710, 2014
Wyniki Szkolnych Konkursów o Janie Pawle II
Wyniki Szkolnych Konkursów o Janie Pawle II
W październiku, uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch konkursach dotyczących Papieża Polaka. Pierwszym konkursem był Szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II dla uczniów klas IV-V. Wyniki prezentują się następująco: I miejsce – Wiktoria Sałata (kl.IV) II miejsce – Zuzanna Gałka (kl.V) III miejsce – Beniamin Marcisz (kl.IV) Wyróżnienie otrzymał: Jerzy Szyjut (kl.V). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Szkolny Konkurs Plastyczny na portret Jana Pawła II. Oto wyniki: I miejsce – Olga Janusz (kl.Ia) oraz Antonina Ciszewska (kl.V) II miejsce – Szymon Ramczyk (kl.Ia) III miejsce – Piotr Maryńczak (kl.Ib) Wyróżnienia otrzymali: Paweł Kobeszko (kl.IIb), Amelia Konopacka (kl.Ib), Maria Baranowski (kl.IIIb), Tomasz Agatowski (kl.IIb), Filip Cysewski (kl.V) oraz Adrian Nowakowski (kl.IV).   Wszystkim serdecznie gratulujemy!
1610, 2014
„Wy jesteście solą dla ziemi i światłem dla świata” – uroczysty apel upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II
„Wy jesteście solą dla ziemi i światłem dla świata” – uroczysty apel upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II
16 października 1978r. nad Kaplicą Sykstyńską pojawia się biały dym. Chwilę potem kardynał Pericle Felici  ogłasza "Habemus Papam". 265 papieżem zostaje wybrany kardynał Karol Wojtyła - przybiera imię Jan Paweł II. Z tej właśnie okazji uczniowie klas IV i V przygotowali uroczysty apel, podczas którego przedstawili nie tylko szczegóły pontyfikatu Jana Pawła II, ale również zaprezentowali sylwetkę Karola Wojtyły – człowieka, który kochał Polskę, góry i oczywiście kremówki. Dzieci dowiedziały się, iż Jan Paweł II był pierwszym Papieżem wybranym na głowę Kościoła, był największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży oraz jedynym papieżem, który czytał bez okularów i nosił zegarek. Jan Paweł II w szczególny sposób umiłował dzieci. Dzisiejszy dzień jest dobrym momentem, by przypomnieć słowa, jakie kierował do dzieci:

 

"Szu­kaj­cie tej praw­dy tam, gdzie ona rze­czy­wi­ście się znaj­du­je! Jeśli trze­ba, bądź­cie zdecydo­wa­ni iść pod prąd obie­go­wych po­glą­dów i roz­pro­pa­go­wa­nych haseł! Nie lę­kaj­cie się Miłości, która sta­wia czło­wie­ko­wi wy­ma­ga­nia".

1410, 2014
Pasowanie pierwszoklasistów
Pasowanie pierwszoklasistów

W Dniu Święta Szkoły, najmłodsi uczniowie zgromadzili wokół siebie swoich najbliższych, nauczycieli oraz pracowników administracji szkoły, by zaprezentować im swoje umiejętności aktorsko – wokalne oraz złożyć uroczystą przysięgę.

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów, wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystym ślubowaniu zostali pasowani przez Panią Dyrektor dużym ołówkiem. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom. Po ceremonii nasi bohaterowie wraz z rodzinami i wychowawcami udali się na słodki poczęstunek.


Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

1310, 2014
Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W dniu dzisiejszym odbył się Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To święto jest doskonałą okazją, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. Na tą właśnie okoliczność uczniowie klas trzecich przygotowali krótki spektakl, w którym to przedstawili historię powstania szkoły. Przybliżyli również pozostałym uczniom najważniejsze postacie, które przyczyniły się do rozwoju nauczania. Wszystkie dzieci zapoznały się z poglądami Sokratesa, Platona, Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu, Erazma z Rotterdamu, Jana Jakuba „Ruso” oraz oczywiście Janusza Korczaka. Wspaniałą akademię zakończył Samorząd Uczniowski, który w imieniu społeczności szkolnej, złożył wszystkim życzenia.

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsze życzenia i słowa podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły za wszystko, co czynią na rzecz dzieci, za przekazywanie wzorców i dobrych przykładów, za wspólne rozwiązywanie małych i dużych problemów.

1210, 2014
Witaminowe Pierwszaki
Witaminowe Pierwszaki
W piątek, klasy Ia i Ib po ciężkim tygodniu pracy wspólnie zrobiły sałatkę owocową oraz soki marchewkowo – jabłkowo – bananowe. Każde dziecko własnoręcznie kroiło na desce najpierw banana, potem jabłko, gruszkę, winogrono, nektarynę, lub mango. Uśmiechy na twarzach naszych uczniów świadczyły o pełnym zaangażowaniu w swoją pracę. Dzieci pomagały również Paniom w robieniu soku, który był przepyszny i bardzo zdrowy. Następnie wymieszaliśmy owoce, dodaliśmy jogurt i każdy poczęstował się sałatką. 
1010, 2014
„Tropem jesieni” - przyrodniczy spacer po parku
„Tropem jesieni” - przyrodniczy spacer po parku
Uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zadaniowym wyjściu do parku w celu obserwacji zmian zachodzących o tej porze roku. Na miejsce badań wyruszyli wyposażeni w lornetki, lupy, aparaty fotograficzne, notesy i przybory do pisania. Na miejscu zachwyciła wszystkich cisza, przyjacielsko nastawione ptactwo wodne, które można było podglądać, opisywać i fotografować. Dzieci zachwycały się kolorami jesieni, w które „ubrana” została przyroda, własnymi znaleziskami, okazami przyrodniczymi. Dużo satysfakcji sprawiło uczniom rozpoznawanie gatunków drzew liściastych i iglastych. Wizyta w parku okazała się bardzo przyjemna. Jesień powitała małych przyrodników piękną, słoneczną pogodą.
0710, 2014
Klub LEGO MINDSTROMS
Klub LEGO MINDSTROMS
W sobotę, 4 października 2014r. odbyły się warsztaty programowania robotów Lego Mindstorms. Uczniowie programowali roboty zbudowane ze specjalnych klocków Lego Mindstorms, co pozwalało im natychmiast sprawdzić efekty swojej aktywności w praktyce.
0610, 2014
„Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”
„Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”
6 października 2014r. uczniowie klas I-III udali się do Lęborskiego Centrum Kultury FREGATA na spektakl pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”. Przedstawienie zostało oparte na utworach literackich Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, takich jak: „Kłamczucha”, „Sroka”, „Żaba”, „Sum”, „Skarżypyta”, „W aeroplanie”, „Katar”, „Okulary” i „Rzepka”. Trwające godzinę widowisko dostarczyło dzieciom radości, dało możliwość aktywnego udziału poprzez wspólną recytację i śpiew. Uczniowie dzięki wspaniałej grze aktorów, żywo reagowali na przygody wiekowego dziadka i jego trójki wnuków. 
3009, 2014
Owocowy zawrót głowy
Owocowy zawrót głowy
Klasa IIa uczestniczyła w zajęciach kulinarnych, podczas których miała okazję wykonać przepyszną sałatkę owocową. Uczniowie przygotowali na zajęcia jabłka, gruszki, banany, winogrona i kiwi, które najpierw umyli, a następnie samodzielnie pokroili. Każdy miał możliwość wyboru owoców do skomponowania swojej wyjątkowej sałatki, jaką później mógł zjeść. Niespodzianką okazał się kompot z jabłek i gruszek, który przywołał wspaniałe letnie wspomnienia z wakacyjnego wypoczynku.
3009, 2014
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka
30 września jest dniem wyjątkowym dla wszystkich chłopców. Z okazji ich święta, koleżanki złożyły uczniom życzenia i obdarowały ich upominkami. Chłopcy otrzymali m.in. kubki ze swoimi zdjęciami, gry edukacyjne oraz bransoletki. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.
2909, 2014
Projekt DRZEWO
Projekt DRZEWO
Uczniowie klasy IIIb w ramach zajęć z przyrody wykonali wspaniałe projekty różnorodnych drzew iglastych i liściastych. Każdy projekt zawiera dokładny opis drzewa, przedstawia owoc tego drzewa i kilka ciekawostek o nim. Wykonując te prace, dzieci miały okazje dowiedzieć się jak wygląda i z czego się składa warstwowa budowa lasu. Uczniowie już wiedzą, że rośliny w lesie mogą tworzyć cztery wyraźne warstwy: ściółkę leśną, runo, podszyt i warstwę koron drzew.
2709, 2014
Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT
Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT
W piątek, 26 września 2014r., uczniowie klas trzecich wyjechali na wycieczkę do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Podczas zwiedzania interaktywnej wystawy, dzieci mogły się wcielić w inżynierów wodnych, stworzyć gigantyczny wir wodny a nawet skonstruować i wprawiać w ruch skomplikowane mechanizmy. Ponadto uczniowie mieli okazję się dowiedzieć, jak zbudowany jest człowiek oraz jak działają nasze zmysły. Mogli również przeprowadzić wirtualną operację i sprawdzić, jak będą wyglądać za 30 lat. Nie zabrakło również ciekawostek dla miłośników przyrody. Dzieci przekonały się, jak widzą zwierzęta oraz sprawdziły, jak nietoperze orientują się w przestrzeni. To był wspaniały dzień. Dzieci mogły obejrzeć fascynujące wystawy wprowadzające je w świat różnych dziedzin nauki. 
2609, 2014
Szanujemy środowisko, w którym żyjemy
Szanujemy środowisko, w którym żyjemy
Tegoroczna akcja Sprzątania Świata przebiegała po hasłem "Turysto! Szanuj środowisko!". Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji. Poznali, w jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze. Poszczególne klasy wykonały plakaty propagujące proekologiczne zachowania w czasie wypoczynku.