Aktualności z lat 2017 - 2018

2805, 2018
PORTRET KOLEGI
PORTRET KOLEGI
Uczniowie klasy drugiej, podczas zajęć Klubu Twórczego Dziecka, zajęli się portretowaniem. Modelem był jeden z kolegów z klasy. Pozostali chłopcy bacznie mu się przyglądali, aby – w miarę dokładnie – wykonać jego podobiznę. Dzieci wykorzystały do tego białą pastelę suchą, którą rysowali na ciemnym tle. Efekty ich pracy były naprawdę zaskakujące. Pozujący uczeń był zadowolony z portretów wykonanych przez jego rówieśników.
2805, 2018
WYCIECZKA KASZUBSKA DO WEJHEROWA
WYCIECZKA KASZUBSKA DO WEJHEROWA

23 maja 2018 r. klasa druga wybrała się do Wejherowa, aby poznać zasoby Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko –Pomorskiej. Dzieci, pod kierunkiem przewodnika, zwiedziły muzeum. Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych ,,Linoryt”, dzięki którym miały okazję zapoznać się z jedną z technik graficznych. Uczniowie poznali również ludowe instrumenty muzyczne biorąc udział w warsztatach muzycznych ,,Gramy i śpiewamy”. Korzystając z pięknej pogody drugoklasiści mieli też czas na swobodne zabawy ruchowe na placu zabaw znajdującym się w parku. Wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych pod względem dydaktycznym i wychowawczym.

2405, 2018
ŚWIĘTO STRAŻAKÓW
ŚWIĘTO STRAŻAKÓW
24 maja, podczas obchodów święta strażaków powiatu lęborskiego, uczniowie naszej szkól zapoznali się z pracą wykonywaną przez strażaków, bezpieczeństwem i udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach oraz pożarach. Dzieci miały możliwość dokładnego obejrzenia sprzętu ratunkowego oraz wozów strażackich. Chętne osoby zwiedzały wnętrze samochodów.
2105, 2018
PIKNIK KLASY PIERWSZEJ
PIKNIK KLASY PIERWSZEJ
Piknik klasy pierwszej - fotorelacja.
1605, 2018
DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI DLA KLAS PIERWSZYCH
DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI DLA KLAS PIERWSZYCH
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas pierwszych udali się do Muzeum w Lęborku. Tam czekały na nich panie, które poprowadziły dla nich warsztaty z garncarstwa. Dzieci w ogromnym skupieniu lepiły z gliny, to co sobie wymarzyły. Wszystkie pomysły były oryginalne. Po udanej pracy nadszedł czas na chwile relaksu spędzone z Miejską Biblioteką Publiczną w Lęborku. Animatorzy przygotowali dla dzieci mnóstwo ciekawych konkurencji oraz nagrody. Uczniowie poruszali się w rytm muzyki razem z postaciami z bajek. Zabawę zakończyło graffiti z kredy w wykonaniu naszych pociech. To wszystko czekało na nich na Placu Pokoju w Lęborku. Na koniec pierwszoklasiści wraz z paniami udali się na lody i po całym dniu atrakcji wrócili do szkoły. 
1405, 2018
BASZTA NR 27 – LEKCJA MUZEALNA
BASZTA NR 27 – LEKCJA MUZEALNA
10 maja 2018 r. uczniowie klasy Ia i Ib na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do Baszty Nr 27 w Lęborku. Pani przewodnik zapoznała dzieci z małą wystawą czasową obejmującą prezentację zanikającego rękodzieła i rzemiosła oraz ekspozycją dzieł pracy lokalnych twórców, głównie prezentujących haft kaszubski. Pierwszoklasiści dowiedzieli się ciekawostek na temat zgromadzonych w baszcie ziół oraz poszerzyli swoją ogólną wiedzę na temat zielarstwa.
1405, 2018
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA – WARSZTATY
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA – WARSZTATY
15 maja 2018 r. uczniowie klasy drugiej wybrali się do siedziby Ochotniczej Służby Ratowniczej, działającej w lęborskim ,,Zwarze”. Z inicjatywy pana.Daniela Mihuniewicza dzieci brały udział w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zapoznały się ze sprzętem medycznych używanym do ratowania zdrowia i życia przez wolontariuszy tejże służby. Miały okazję przećwiczyć na fantomie udzielanie pierwszej pomocy. Zajęcia dostarczyły dzieciom praktycznej wiedzy na temat ratowania zdrowia i życia.
1405, 2018
ZIELONA SZKOŁA
ZIELONA SZKOŁA
W dniach od 9 – 11 maja klasy IV – VI przebywały na Zielonej Szkole w miejscowości Stawiska nad jeziorem Zakrzewie. Była to okazja do oderwania się od szkolnych ławek i spędzenia czasu na świeżym powietrzu i łonie natury. Przede wszystkim jednak była to możliwość integracji, nauczenia się pracy w drużynie, współpracy w grupie. Uczniowie mieli możliwość poznania na czym polega zdrowa rywalizacja, ale i odrobina dystansu do siebie, jak i swoich „zwycięstw” i „porażek”. Zabawa toczyła się w klimacie tajemniczo – kosmicznym Obcej Planety, podczas której uczestnicy musieli zdobyć elementy potrzebne do naprawy statku i kontynuowania podróży. Wśród zabaw znalazły się także podstawy pierwszej pomocy i leśnych warsztatów.
1405, 2018
,,PIĘKNA I BESTIA” W TEATRZE LALEK W SŁUPSKU
,,PIĘKNA I BESTIA” W TEATRZE LALEK W SŁUPSKU
22 maja 2018 r. uczniowie klas pierwszych i drugiej wybrali się do Słupska, aby obejrzeć klasyczny spektakl marionetkowy w Teatrze Lalek ,,Tęcza”. Widowisko zrealizował znakomity reżyser teatralny – Stanisław Ochmański. Dzięki scenografii Jana Zielińskiego, świat przedstawiony w sztuce był prawdziwie baśniowy. Urzekał barwą i różnorodnością rozwiązań plastycznych, przyciągał i cieszył oko bogactwem marionetek animowanych za pomocą niewidzialnych sznurków. Muzykę ilustracyjną do spektaklu napisał Bogdan Szczepański, znany i wielokrotnie nagradzany kompozytor. Dodatkową atrakcją był udział w lekcji teatralnej. Było to spotkanie z aktorem na temat powstawania spektaklu oraz różnych rodzajów lalek teatralnych: kukła, jawajka, marionetka, pacynka. Dzieciom bardzo się to spodobało.
1105, 2018
MIEJSKIE IGRZYSKA DZIECI DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS II i III „Baw się razem z nami”
MIEJSKIE IGRZYSKA DZIECI DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS II i III „Baw się razem z nami”
11 maja w Miejskiej Hali Sportowej w Lęborku przeprowadzono Miejskie Zawody Sportowe Szkół Podstawowych dla klas II i III „Baw się razem z nami”. Organizatorem konkursu było Centrum Sportu i Rekreacji. W zawodach wystartowały wszystkie lęborskie szkoły podstawowe. Reprezentacja składała się z 16 uczniów z klas II i III. Uczniowie rywalizowali w 5 konkurencjach takich jak bieg sztafetowy, slalom z piłką do unihokeja czy bieg z pierścieniem. Każda z konkurencji wymagała od uczestników nie tylko szybkości, ale i dokładności wykonania. Reprezentacja SJSP zajęła III miejsce. Jest to wielki sukces, tym bardziej, że w składzie naszej drużyny byli również uczniowie klas I. W zawodach na szczeblu powiatowym reprezentować Lębork będzie Szkoła Podstawowa nr 5. Na koniec wszystkie szkoły otrzymały z rąk burmistrza miasta – Witolda Namyślaka oraz zastępcy burmistrza – Mariana Kurzydło, pamiątkowe puchary i dyplomy, a każdy uczestnik zawodów nagrodzony został pamiątkowym medalem.
Uczniowie, którzy brali udział w zawodach:Nicola Bielka, Hanna Dramczyk, Iness Jastrzemska, Julia Juchniewicz, Laura Krzewniak, Maja Pobłocka, Agata Wenta, Liwia Wierzbicka, Paweł Bąk, Jakub Beta, Marcel Cygert, Dominik Erni, Jonatan Jażdżewski, Olgierd Pepłowski, Paweł Ramczyk, Pascal Vervelde.
Gratulujemy sportowego sukcesu! Dziękujemy przybyłym rodzicom za wsparcie i doping podczas zawodów.
0305, 2018
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 26.04.2018r. odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów klasy V. Dzieci przypomniały ważne postacie historyczne, które brały udział w wydarzeniu orzaz o jego przyczynach i skutkach. Zwróciły również uwagę jak ogromnny wpływ na dalsze losy Polski miał dokument, który był drugą na świecie konstytucją. Apel urozmaicił występ dziewcząt, które przybliżyły sylwetkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rapując o nim tekst.
2704, 2018
WARSZTATY WROTKARSKIE
WARSZTATY WROTKARSKIE
W czwartek 26 kwietnia uczniowie SJSP brali udział w warsztatach wrotkarskich. Organizatorem zajęć, przeprowadzonych w skateparku, było Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku wraz ze Stowarzyszeniem Wrotkarskim „Gdańskie Lwy”. W zajęciach na rolkach udział wzięło 35 uczniów z klas III – VI. Po rozgrzewce doskonaliliśmy jazdę po obwodzie koła, uczyliśmy się jazdy po slalomie, pokonywania przeszkód oraz bezpiecznego hamowania. Warto pamiętać, że wrotkarstwo to wyjątkowo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, polecany przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną kondycję i koordynację ruchową, a przy okazji sprzyja zawieraniu sportowych znajomości i pozwala naładować się pozytywną energią. Na koniec zajęć przeprowadzonych przez pana Juliana Ziółkowskiego wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na IV Półmaraton Wrotkarski, który odbędzie się 3 czerwca w Lęborku. Choć pogoda nieco popsuła nam szyki, to i tak zajęcia bardzo się podobały i już planujemy kolejne spotkanie, aby „potrenować” przed zawodami.
2604, 2018
Dary dla schroniska
Dary dla schroniska
Dnia 26.04.2018 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami SJSP i opiekunem przekazali ok 130 kg karmy suchej i 30 kg karmy mokrej, koce, poduszki, żwirek i akcesoria dla podopiecznych schroniska w Małoszycach. Pani Tatiana oprowadziła uczniów po schronisku i opowiedziała historie poszczególnych psów. Wszystkich wzruszył los suczki Lusi, która ujęła nas swoim spokojem i pięknymi dużymi oczami. Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie.
2304, 2018
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Bardzo ważne jest aby nie tylko przez jeden dzień pamiętać o tym, że należy dbać o naszą planetę. 23 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku odbył się on pod hasłem „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami”. Uczniowie z kółka przyrodniczego przygotowali i przedstawili prezentację, w której poruszyli problem wszechobecnych odpadów plastikowych, które nie tylko zanieczyszczają lądy, ale również oceany. Skupili się nad losem zwierząt, które często giną z powodu zaplątania się lub połknięcia plastikowych śmieci. Przypomnieli zasady segregacji śmieci oraz znaczenie symboli ekologicznych znajdujących się na opakowaniach. Zaproponowali sposoby ograniczenia ilości odpadów i pokazali jakie mogą być skutki dla nas i naszej planety jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań by ją ratować.  Następnie klasy I-III wzięły udział w EKO- QUIZIE. Pytania były związane z Dniem Ziemi i ogólną wiedzą o ekologii. Dzieci wykazały się ogromnym obeznaniem  i świadomością tego, że to my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ziemię. Na zakończenie został podsumowany konkurs "Segreguję z pasją" zorganizowany przez Urząd Miejski w Lęborku i Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku. Ze wszystkich prac naszych uczniów trzeba było wybrać tylko 10. Temat prac pokazał jak mądre potrafią być dzieci. Uczniowie klas IV – VII mieli możliwość wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST. Wyniki testu poznamy pod koniec maja.  
2304, 2018
Eliminacje Powiatowe 47. Konkursu Recytatorskiego ,,RODNÔ MÒWA”
Eliminacje Powiatowe 47. Konkursu Recytatorskiego ,,RODNÔ MÒWA”
23 kwietnia 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku odbył się etap powiatowy 47. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”. Powiat lęborski reprezentowali  m.in. uczniowie naszej szkoły : Szymon Ramczyk (kl.IV a)  i Paweł Ramczyk (kl.I b). Z wielką satysfakcją informujemy, że chłopcy zajęli nagrodzone miejsca w swoich kategoriach, a mianowicie : Paweł Ramczyk – II miejsce, a Szymek Ramczyk – wyróżnienie. Szczerze gratulujemy sukcesu! Dodatkową atrakcją konkursowych zmagań był występ naszego zespołu tanecznego ,,Lãbòrsczé Słunuszka”.Tancerze prezentowali się i tańczyli wspaniale.Występ kaszubski został nagrodzony gromkimi brawami.